Itthon:
PETÍCIÓ AZ ALKOTMÁNYMÓDOSÍTÁS LMBT-EMBEREKET DISZKRIMINÁLÓ PASSZUSA ELLEN
Mi,
mint a Magyar Köztársaság sérelmet szenvedő teljes jogú állampolgárai,
mint a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozata által ígért nagy remények végrehajtásában és céljaink megvalósításában akadályozott honfitársai
Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata,
Az emberi jogok európai egyezménye,
az Európai Unió Alapjogi Chartája,
a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozata valamint
a Magyar Köztársaság által aláírt és elismert egyéb jogvédő szerződések és megállapodások emberi jogi vonatkozásaira hivatkozva
ezen Nyilatkozat aláíróiként a következő kérésekkel fordulunk a Nemzeti Konzultációs Testülethez és az alkotmányozó munkában részt vevő pártokhoz és országgyűlési képviselőkhöz:
Tisztelettel felkérjük a bizottságot, a Nemzeti Konzultációs Testületet és az alkotmányozó munkában részt vevő pártokat és országgyűlési képviselőket, hogy a Magyarországon élő leszbikus-, meleg-, biszexuális- és transznemű közösséget (továbbiakban: LMBT–közösség) hátrányosan érintő, a házasság intézményét csupán férfi és nő között elismerő álláspontot vizsgálják felül, figyelembe véve a fent felsorolt jogforrásokat és kormánykijelentéseket, melyek egyenlő jogokkal és esélyekkel ruháznak fel minden embert.
Meggyőződésünk, melyben a fent felsorolt jogforrások és elvek is megerősítenek minket, hogy a házasság intézményére vonatkozó jelenlegi javaslat elvágná Magyarországot a világ számos országában megfigyelhető jogfejlődés útjától, és ezzel ellehetetlenítené az LMBT-közösség egyenlő jogokért folytatott törekvését.
Hisszük, hogy egy demokratikus államban az emberi jogok elismerésének és érvényre juttatásának nem lehetnek korlátai.
Hisszük, hogy egy demokratikus állam alkotmánya olyan maradandó értékeket fektet le, melyek hosszú időn át szolgálnak alapul mind a jogalkotók, jogalkalmazók és a társadalom számára is.
Hisszük, hogy egy változásokat ígérő, a nemzet érdekeit képviselő kormányzat a belé fektetett bizalmat nem hatalmi csatározások eszközeként kívánja felhasználni.
Hisszük, hogy az alkotmány közös értékünk, melynek gyökere az egyetértés.
Ezért tisztelettel felkérjük az alkotmány-előkészítő bizottságot és az alkotmányozó munkában részt vevő Honanyákat és Honatyákat, hogy a készülő, új alaptörvényben olyan módon határozzák meg a család fogalmát és szabályozzák a házasság intézményét, hogy az minden olyan magyar állampolgárt megillethessen, akik kölcsönös szereteten és tiszteleten alapuló tartós közösségbe szeretnék helyezni életüket.
ALÁÍRÓ LINK: http://nyilatkozatazegyenjogusagrol.blog.hu/
http://www.hatter.hu
Nyilatkozat az egyenjogúságról
A hazai meleg bloggerek elindítottak egy kis magánakciót a készülő alkotmány azonos neműeket kirekesztő módosítása ellen, amit Te is aláírhatsz. Elkészült egy Nyilatkozat, aminek szövege az alábbi linket olvasható:
http://nyilatkozatazegyenjogusagrol.blog.hu/
Itt alá is lehet írni a dokumentumot, illetve csatlakozni lehet a facebook rajongói oldalhoz is. A jövő hétre tervezik, hogy nagyobb nyilvánosság előtt is bemutatják az aláírt nyilatkozatot.
KÉPZÉS JOGÁSZOK SZÁMÁRA: A MELEGJOGOK VÉDELMÉNEK EURÓPAI ÉS MAGYAR VONATKOZÁSAI
A Háttér Társaság a Melegekért félnapos képzéseket szervez jogászok számára. A képzések célja, hogy a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű (LMBT) emberek jogaira vonatkozó európai és magyar szabályozás, valamint esetjog bemutatása révén hatékony segítséget nyújtson a hazai jogászok számára az LMBT közösség érdekében kifejtett jogvédelmi tevékenységhez.
A képzés három 60 perces foglalkozásból áll. Az előadások mellett esetmegoldási gyakorlatok segítik az ismeretek gyakorlatba történő átültetését. A két alkalom tematikája megegyezik. A képzésen való részvétel jogi végzettséghez kötött, de diszkriminációs vagy LMBT-jogi előképzettség nem szükséges.
A képzés az Equal Jus nemzetközi projekthez kapcsolódóan kerül megrendezésre, amelyről bővebben awww.equal-jus.eu oldalon olvashat. A magyar képzés programját a Háttér Társaság a Melegekért szakértői állították össze.
Részvételi díj: ingyenes
Képzés időpontja: 2011. február 11. (péntek) 15.00-18.30; vagy
2011. február 26. (szombat) 14:00-17:30
Képzés helyszíne: Budapest
Kérjük, részvételi szándékát az első időpontra 2011. február 7-ig, a második időpontra 2011. február 21-ig a tdombos@hatter.hu email címen a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével jelezze.
Alkotmányozás: kevesebb jogért kevesebb kötelezettséget!
SAJTÓKÖZLEMÉNY - A Fidesz-KDNP pártszövetség által bemutatott alkotmánykoncepció a házasságkötésre jogosultak köréből – diszkriminatív módon, az európai elvárásokkal szöges ellentétben - kizárja az azonos nemű párokat. A házasságkötés és családalapítás joga az újkorcsoport civil szervezet álláspontja szerint az emberi méltóságból fakad, és minden embert megillet, ezért ennek az univerzális jognak a korlátozásához egy, az érintettekre egyébként vonatkozó univerzális kötelezettség korlátozásának is párosulnia kellene.
Ennek érdekében azt kérjük a kormányzattól, hogy az új alkotmányban rögzítse, hogy a magyar LMBT közösség tagjai a rájuk főszabályként vonatkozó személyi jövedelemadó (SZJA) mindenkori kulcsának felével adózzanak.
A Fidesz-KDNP pártszövetség által bemutatott alkotmánykoncepció az újkorcsoport civil szervezet álláspontja szerint súlyosan diszkriminatív a magyarországi LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű) közösség tagjaira nézve. A tervezet világossá teszi, hogy a kormányzat számára csupán a gyermeket nevelő, heteroszexuális családok képeznek védendő értéket, követendő társadalmi modellt, és azok, akik ebbe a kategóriába nem esnek bele, nem számíthatnak alkotmányos védelemre. Abszurdnak tartjuk, hogy noha az alkotmánykoncepcióban a család mint kiemelten védendő társadalmi érték szerepel, ezt a védelmet úgy kívánják megvalósítani, hogy közben mintegy 500 ezer magyar állampolgárt önkényesen megfosztanak a házasságkötés - és így a családalapítás - lehetőségétől.
Az újkorcsoport szeretné emlékeztetni a közvéleményt, hogy a kormánypártok részéről az alkotmányozási folyamatban többször is hangsúlyosan felmerült az az igény, hogy az új alaptörvénynek nemcsak az állampolgári jogokat, de a polgárok kötelezettségeit is tartalmaznia kell, sőt a kettő egyensúlyát is meg kell teremteni. Ebből következik az is, hogy a társadalmi igazságosság jegyében a kevesebb joghoz viszont kevesebb kötelezettségnek is kell párosulnia. Mivel a házasságkötés és családalapítás joga álláspontunk szerint az emberi méltóságból fakad, és minden embert megillet szexuális orientációra való tekintet nélkül, ennek az univerzális jognak a korlátozása csak akkor igazságos, ha emellé egy univerzális kötelezettség korlátozása is párosul az érintettek számára.
Ezért az újkorcsoport azt javasolja, hogy a másodrendű állampolgárokként kezelt, és a családalapítás lehetőségétől hosszú évekre megfosztani kívánt meleg közösség tagjait az adófizetési kötelezettség is csak korlátozottan terhelje. Ennek érdekében azt kérjük a kormányzattól, hogy az új alkotmányban rögzítse, hogy a magyar LMBT közösség tagjai a rájuk főszabályként vonatkozó személyi jövedelemadó (SZJA) mindenkori kulcsának felével adózzanak. A hatályos szabályok szerint tehát azt javasoljuk, hogy 2012-től a melegek számára a személyi jövedelemadó kulcsa 8% legyen.
Bővebb információk: www.ujkorcsoport.org
forrás: újkorcsoport
Pálffy István családnak ismeri el az „egynemű” párokat
Az ATV ma reggeli műsorának vendége volt a KDNP parlamenti képviselője, egyben szóvivője, Pálffy István. A műsorvezetővel az alkotmányozással foglalkoztak, s szó esett a házasság kérdéséről is. Ha úgy tetszik, ez ügyben a konzervatív politikus történelminek nevezhető kijelentést tett, hiszen a házasságot ugyan férfi és nő kapcsolataként írta le, ám szerinte az azonos nemű párok kapcsolata is családnak tekinthető.
Ez azért is meglepő, mivel a hazai jobboldali politikusok mindezidáig meglehetősen tartózkodóak voltak meleg témában, vagy inkább elutasítóak, s a meleg párok családként való elismerése Magyarországon még nem csúszott ki jobboldali politikus szájából, sőt, inkább általában az ellenkezője. A videó megtekinthető az ATV honlapján.
Követezzék az interjú teljes szövege:
Műsorvezető: Tegnap Harrach Péter felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy a család és a családi kapcsolatok az férfi és nő közötti kapcsolat, és annak… annak is kell lennie, amint az így volt mindig. Erről nagyon sokan másként gondolkodnak, a melegszervezetek például tiltakozni akarnak… Homofób a KDNP?
Pálffy István: Az a helyzet, hogyha mi azt mondjuk, hogy a házasság – mert itt nem a családról van szó –, a házasság, a házasság intézménye férfi és nő között valósul meg, akkor azonnal ránk sütik, hogy homofóbok vagyunk. Hogyha szabadvasárnap törvényt alkotunk, azonnal ránk sütik, hogy piacellenesek vagyunk. Ezekkel nem lehet mit kezdeni.
Műsorvezető: Hát ezek címkék…
Pálffy István: Igen, címkék… a szót vette ki a számból.
Műsorvezető: De a tényekkel kéne foglalkoznunk. Tehát homofób a KDNP?
Pálffy István: Hát… mit fogok erre válaszolni? Nyilván azt, hogy nem. Hát nyilván azt, hogy nem. Tehát szerintem a kérdés felvetése értelmetlen.
Műsorvezető: Nem értelmetlen a kérdés, hiszen minden lehetséges alkalomkor hangsúlyozzák, hogy férfi és nő, férfi és nő… Amit én a család szempontjából egyfelől értek…
Pálffy István: A házasság szempontjából… Nem a család szempontjából, hanem a házasság szempontjából.
Műsorvezető: Lehet család két egynemű (sic!) kapcsolata is?
Pálffy István: Hát természetesen.
Műsorvezető: Jó… Ez fontos mondat volt szerintem.
Ezzel ellentétesen például – a házasság megnyitása kapcsán – Semjén Zsolt pártelnök 2005. január 15-én úgy nyilatkozott, hogy a „mi természetjogi szemléletünk csak olyan törvényt tud elfogadni, amely a teremtés, a természet rendjéből levezethető. A parlament nem játszhat Istent, nem változtathatja meg a család fogalmát”.
fotó: mkogy.hu
Az ATV interjúja alapján: Hanzli Péter
Külföld:
Az ENSZ 85 tagállamának nyilatkozata a melegek védelmében
Az ENSZ Genfben ülésező Emberi Jogi Bizottságában (UNHRC) a nemzetközi világszervezet összesen 85 tagállama 2011. március 22-én, kedden elfogadta azt a nyilatkozatot, amely felszólítja a világ minden országát, hogy tegyenek lépéseket a szexuális orientáción és a nemi identitáson alapuló erőszakcselekmények, büntetőintézkedések és jogsértések beszüntetésére. A határozatnak ugyanakkor nincsen joghatása.
A nyilatkozatot az európai országok nagy része aláírta, így hazánk is, s magát a nyilatkozatot Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton kezdeményezte. Az aláírókhoz hat afrikai ország is csatlakozott, így a Dél-Afrikai Köztársaság, Ruanda, Sierra Leone, a Közép-Afrikai Köztársaság, Bissau-Guinea és a Seychelles-szigetek. Európában hat állam nem csatlakozott a nyilatkozathoz: Azerbajdzsán, Belorusszia, Moldova, Oroszország, Törökország és a Vatikán.
„Ma 85 ország a világ minden részéről világosan kinyilvánította, hogy az emberi jogok mindenkire vonatkoznak, függetlenül attól, hogy kik ők, vagy kiket szeretnek” – fogalmazott a kezdeményező Hillary Clinton. A külügyminiszter beszédében kiemelte az Obama-adminisztráció eddigi tevékenységének melegbarát elemeit is. „Az elnök büszke arra a munkára, amit azért végeztünk, hogy nemzetközi konszenzus teremtődjön meg e kritikus kérdésben, és elkötelezetten folytatja határozott erőfeszítését azért, hogy az emberi jogok minden emberre legyenek érvényesek.” A nyilatkozat ugyanakkor nem bír kötelező erővel, és elismeri azt, hogy a kérdés még sokak számára kényes, ám hangsúlyozza, hogy az embereket nem szabad megkülönböztetni szexuális orientációjuk miatt.
A nyilatkozatot a következő országok írták alá:
Albánia, Andorra, Argentína, Örményország, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Bolívia, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Kanada, Közép-Afrikai Köztársaság, Chile, Kolumbia, Costa Rica, Horvátország, Kuba , Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Dominika, Dominikai Köztársaság, Ecuador, El Salvador, Észtország, Fidzsi-szigetek, Finnország, Franciaország, Grúzia, Németország, Görögország, Guatemala, Honduras, Magyarország, Izland, Írország, Izrael, Olaszország, Japán, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, a Marshall-szigetek, Mexikó, Mikronézia, Monaco, Mongólia, Montenegró, Nauru, Nepál, Hollandia, Új-Zéland, Nicaragua, Norvégia, Palau, Panama, Paraguay, Lengyelország, Portugália, Románia, Ruanda, Szamoa, San Marino, Szerbia, Seychelle-szigetek, Sierra Leone, Szlovákia, Szlovénia, Dél-Afrika, Spanyolország, Svédország, Svájc, Thaiföld, Kelet-Timor, Tuvalu, Ukrajna, Egyesült Királyság Nagy-Britannia és Észak-Írország, Amerikai Egyesült Államok, Uruguay, Vanuatu, Venezuela és Macedónia.
fotó: uniosil.org
Hanzli Péter
Az amerikaiak többsége támogatja a melegházasságot
Most először mutatják azt a közvélemény-kutatások az Egyesült Államokban, hogy az amerikaiak többsége támogatja az azonos neműek házasságát. Néhány éve még csak a 30 évesnél fiatalabbak körében voltak többségben a melegek esküvőjét támogatók, most már a harmincas-negyvenes korosztályban is.
A kérdést egy évtizede teszik fel kutatók az amerikaiaknak, s a pénteken ismertetett felmérés szerint az Egyesült Államok polgárainak 53 százaléka támogatja a melegházasságot, ez több mint húsz százalékkal magasabb, mint a 2004-es mélyponton mért 32 százalék. Az ABC News és a Washington Post által megrendelt kutatásban 1005 amerikai felnőttet kérdeztek a témában az elmúlt négy hétben. Gary Langer, a közvélemény-kutatást végző cég vezetője mérföldkőnek nevezte a mostani eredményeket, amelyek szerinte hosszan tartó, drámai erejű változást mutatnak a közvéleményben.
Öt évvel ezelőtt még csak 30 évnél fiatalabbak körében kapott többséget a melegházasságok támogatása, most már a harmincas-negyvenes éveikben járók között is - mutatja a felmérés.
Mindemellett az amerikaiak nagyon megosztottak a témában, nagyjából ugyanannyian nagyon ellenzik, mint amennyien nagyon támogatják, hogy az azonos neműek is házasodjanak egymással. A republikánus szavazók kétharmada ellene van a hivatalosan is elismert melegesküvőknek, a náluk is konzervatívabb evangéliumi protestáns közösségek tagjai között pedig háromnegyedes az elutasítás.
A melegek házassága az Egyesült Államok öt államában és a fővárosban, Washingtonban is legális, néhány másik államban pedig a homoszexuálisok élettársi kapcsolatát ismerik el. Az Obama-kormány múlt hónapban jelentette be, hogy tovább már nem áll ki egy 1996-os, a házasságok védelméről szóló törvény mellett, ebben szövetségi szinten tiltják a melegek házasságát. Az amerikai törvényhozás alsóházában többségben lévő republikánusok már be is jelentették, hogy bíróságon támadják meg az elnök döntését.
Forrás: hvg.hu
Rekord nézőszámot hozott a táncoló férfipár az osztrák televízióban
A „Szombat esti láz” osztrák változatában fellépő színész és televíziós műsorvezető, Alfons Haider és partnere, Vadim Garbuzov péntek esti fellépését több mint egy millióan látták, amivel a legmagasabb nézőszámot érte el a „Dancing Stars” című műsor. A nézettséget tekintve tehát mindenképpen helyes döntésnek bizonyult az ORF részéről, hogy a világon először szerepeltet férfipárt a több országban népszerű táncos sztár-produkcióban. VIDEÓVAL
Ezt megelőzően az izraeli televízióban lépett fel azonos nemű pár, ahol egy népszerű sportriporternő táncolt női partnerével. A hírt az MTI is lehozta, mint ahogyan a műsor előkészületeivel kapcsolatban kialakult nyilvános vitát is a meleg sztár fellépéséről.
Az ellenzők táborát Niki Lauda vezette, aki végül bocsánatkérésre kényszerült kirekesztő megjegyzései miatt.
Csak mosolyoghatunk az előzmények után a Die Presse konzervatív napilap kritikáján, ami szerint a két férfi előadása inkább volt atletikus, mint erotikus. Haider ugyanis túlságosan nagy távolságot tartott partnerétől az Aretha Franklin Respect című dalára készült koreográfiában. A cikk kapcsán az MTI híre is az előzetes kritikákkal magyarázza a fellépésből hiányzó erotikát, de ne csüggedjünk, a fiúknak lesz még lehetőségük, hogy ezt a hiányosságot is pótolják, hiszen az első fordulóból a várakozásoknak megfelelően továbbjutottak.
fotók: DiePresse.at és derStandard.at
Baksy Péter
FELTÉTELES SZABADSÁGVESZTÉSRE ÍTÉLTÉK A MELEGFELVONULÁS ELLEN USZÍTÓ HORVÁT PAPOT
Horvátországban első ízben ítélt el bíróság egy katolikus papot, amiért gyűlöletre és erőszakra uszított a homoszexuálisok ellen.
A Novi List című horvát lap csütörtöki jelentése szerint a kastavi Franjo Jurcevic plébánost három hónap feltételes szabadságvesztésre ítélte és egy év próbaidőre bocsátotta a rijekai városi bíróság.
A szélsőséges, ultranacionalista nézeteiről ismert papot azért jelentették fel, mert internetes blogjában dicsőítette a tavaly október 10-i belgrádi melegfelvonulás huligánok általi megtámadását.
A papblogger szerint a szerb rendőrségnek "hagynia kellett volna, hogy a normálisok +elbeszélgessenek+ a ferdehajlamú, pszichopata nyomorékokkal".
Jurcevic magasztalta a melegfelvonulást megtámadó csőcseléket és arra szólította fel a horvátokat, hogy tegyék ugyanezt, ha legközelebb melegfelvonulást rendeznek Zágrábban.
A bíróság ítéletre reagálva a blogján a gyűlöletet prédikáló pap "megtiszteltetésnek" nevezte, hogy a melegek elleni uszításért marasztalták el.
Hatter.hu
Malájzia cenzúrázza Lady Gagát
A népszerű amerikai popénekesnő nagy sikernek örvendő új számát, a Born This Way-t minden további nélkül „korrigálták” a maláj rádió munkatársai. A lassan "meleghimnuszként" is emlegetett dal ugyanis aggodalomra okod adóan nyíltan szól az LMBT közösségről - ráadásul nem elítélően… A muzulmán többségű országban a homoszexualitást "propagáló" rádiók több ezer euróra büntethetők.
„No matter gay, straight, or bi, / Lesbian, transgendered life / I'm on the right track baby” (hevenyészett fordításban: „nem számít, hogy meleg, heteró vagy bi, leszbkus vagy transznemű vagyok, jó úton járok”) – énekli a művésznő. A maláj rajongókhoz azonban nem fog eljutni ez a sor, mert a helyi AMP Radio szerint a jóízléssel szembe megy.
A muzulmán többségű országban még mindig tabunak számít a homoszexualitás kérdése. Azt a rádiót, mely e témát érintő zenét mer lejátszani, 16 000 eurónyi büntetés kifizetésére lehet kötelezni.
Bezzeg a frissmeleg.hu-n vágatlanul meg lehet hallgatni az érintett számot:
fotó: aaronandandy.com
Langer Ármin
TÖRÖLTÉK A HOMOSZEXUALITÁST "GYÓGYÍTÓ" IPHONE-ALKALMAZÁST
Törölte az Apple online áruházából a Gay Cure nevű iPhone-alkalmazást, amelyet a homoszexualitás "gyógyítására" készített egy floridai vallási szervezet.
A szoftver a felhasználókat átirányította az Exodus International honlapjára, amely vallási köntösbe bújtatva harcol a homoszexualitás elfogadása ellen.
A február közepén indult alkalmazás eltávolítását követelve több mint 150 ezren írták alá azt az online petíciót, amelyben kifejtik, hogy csalódottak az Apple-ben, amiért jóváhagyta egy olyan, nyíltan meleggyűlölő szervezet alkalmazását, amely félrevezető, rémületkeltő és torz képet fest a homoszexualitásról.
Az ingyenes program eltávolításának hírére az Exodus kijelentette: az Apple lépése sérti a szabad véleménynyilvánítást, miközben hamisan tünteti fel a készítők eredeti szándékát.
Brit sportolók a homofóbia ellen
Meglepően sok nagy-britanniai sportoló és sportszövetség írta alá hétfőn azt a nyilatkozatot, amely az LMBT kisebbség sportvilágban való elismerését sürgeti. „A sportot űzők és a rajongók a homofóbia utolsó bástyája" - mondta a szóvivőjük. "Azért tiltakozunk, hogy a diszkriminációt (...) eltüntessük a stadionokból.”
Többen megkérdőjelezték, hogy konkrétan milyen diszkriminációra gondolnak az aláírók (hiába, nem bölcsészek fogalmazták meg a kiáltványt…), de a kezdeményezés szóvivője szerint az üzenet egyértelmű: „A sportot űzők és a rajongók a homofóbia utolsó bástyája. Azért tiltakozunk most mi, hogy a diszkriminációnak minden formáját – beleértve a melegek elleni gyűlöletet – eltüntessük a stadionokból.”
Az aláírók között megtalálható az Egyesült Királyság szinte összes sportszövetsége, tenisz- és rögbi-egyesületektől kezdve kriketteseken át a 2012-es olimpiai játékok szervezőgárdájáig és a mindenkinél nagyobb FA futballszövetség.
A képen látható rögbijátékosok is a tolerancia hívei.
fotó: sodahead.com
Langer Ármin
frissmeleg.hu
PERUBAN A VÁLASZTÁSI KAMPÁNY RÉSZE LETT A MELEGHÁZASSÁG
Idén első ízben váratlanul a közelgő elnökválasztási kampány egyik vezető témája lett a meleg párkapcsolatok legalizálása.
Az április 10-i választások favoritja, Alejandro Toledo volt elnök vállalta a politikai kockázatot és kijelentette, hogy támogatja az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatának elismerését.
"Nem propagáljuk a (homoszexuális) házasságot, de teljes mértékben támogatjuk a bejegyzett élettársi kapcsolatot. A mi célunk egy befogadó társadalom, nem pedig egy elnyomó állam" - jelentette ki a 64 éves centrista politikus, aki 2001 és 2006 között egyszer már az ország elnöke volt.
A dél-amerikai Peruban eddig szigorú tabutéma volt a homoszexualitás, de változnak a dolgok. Keiko Fujimori, a korábbi tekintélyelvű perui elnök lánya, aki pedig 35 éve ellenére szintén komoly jelöltnek számít, ugyancsak támogatólag szólt a bejegyzett élettársi kapcsolat elismeréséről.
Az egyetlen elnökjelölt, aki a házasság hagyományos intézményét nyitná meg a homoszexuálisok előtt, a radikális baloldali Manuel Rodriguez Cuadros, akinek azonban csak 1 százalékot jósolnak a közvéleménykutatások.
A nyílt vitán felbátorodva perui melegaktivisták is előbújtak, és februárban két alkalommal is nyilvános "csókos" tüntetést tartottak Lima főterén, hogy felhívják a figyelmet követeléseikre.
Az első demonstrációt még brutálisan szétverte a rendőrség, ám ez nagy felháborodást váltott ki, és a második akciót már támogató politikusok társaságában, zavartalanul tarthatták meg.
Az egyetlen negatív reakcióként katolikus aktivisták három órán át imádkoztak a katedrális előtt.
A választási kampányban az ellenzők részéről a leghangosabb az egyház, amely "túlbuzgóságával" paradox módon még több nyilvánossághoz segíti a melegeket.
A perui egyház feje, Juan Luis Cipriani, az ultrakonzervatív Opus Dei tagja, felszólította az összes elnökjelöltet, valljanak színt a kérdésben, hogy az emberek tudják, mire szavaznak.
Egy befolyásos perui püspök, Luis Bambaren ugyanakkor kénytelen volt bocsánatot kérni, miután egy vitában sértegette a homoszexuálisokat. "Miért nevezzük őket állandóan melegnek (gay)? Beszéljünk spanyolul, kreolul! Buziknak (maricón) nevezzük őket, vagy nem?" - fakadt ki az észak-peruai Chimbote püspöke egy egyházi személyiségek részvételével tartott vita végeztével, általános felháborodást kiváltva.
A felzúdulás nyomán Bambaren nyilatkozatban kért bocsánatot, mondván, hogy sajnálja, ha bárkit is megsértett; ő úgymond csak azt akarta kifejezésre juttatni, hogy ellenzi a "gay" szó használatát. Bambaren egyébként haszontalannak és szavazatszerzőnek nevezte a melegházasságról folyó vitát.
Hatter.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése