Itthon:
„Nincs papír, nincs család?” – LMBT téma a Milla-tüntetésen
Március 15-én többtízezer ember részvételével megrendezték az Egymilllióan a sajtószabadságért mozgalom újabb tüntetését („Lemossuk a gyalázatot”). Az eseményen – más civil szervezetek, csoportok mellett – felszólalt Rózsa Milán, a Magyar LMBT Szövetség ügyvivője is, aki beszédében elsősorban a családvédelmi törvény tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet. VIDEÓVAL
A valamivel 15 óra után kezdődő, a Szabadsajtó úton rendezett tüntetésen – ahol ismét tízezrek vettek részt, párhuzamosan a Kossuth-téren zajló kormánypárti demonstrációval – mások mellett felszólalt Kulka János és Csákányi Eszter színészek (a demonstráció műsorvezetői), Majtényi László volt ombudsman, Galkó Balázs, az Új Színház volt színésze, Nagy Navarro Balázs, az éhségsztrájkoló volt köztévés szakszervezeti vezető, Pikó András, a Klubrádió műsorvezetője, valamint a Hallgatói Hálózat, az Oktatói Hálózat, a Hálózat a Tanszabadságért mozgalom képviselője, a Város Mindenkié csoport egy hajléktalan aktivistája és a magyar LMBT szövetség ügyvivője, Rózsa Milán is – akit a Népszava a demonstráció talán legnépszerűbb szónokának nevezett.
Következzék Rózsa Milán (hírportálunk volt szerzőjének) beszéde, aki elsősorban a házassággal kapcsolatos törvényeket (Alaptörvény, családvédelmi törvény) támadta, s arra hívta fel a figyelmet, hogy az állam ne írjon elő semmit, hanem segítse az állampolgárokat céljaik elérésében:
Fiatal meleg férfiként jöttem ma ide felszólalni, azonban a magánélet szabadságának kérdése mindannyiunkat érint, nem csak bennünket: melegeket és leszbikusokat.
Az elmúlt másfél év során hónapról hónapra tapasztaltuk, hogyan ássa alá a kormány politikája nehezen kivívott szabadságunkat az élet valamennyi területén. Sajtószabadság, vallásszabadság, a demokrácia intézményei már a múlté.
A házasság intézményének kisajátítása még csak minket, melegeket és leszbikusokat érintett, a családvédelmi törvény azonban már többszázezer magyar családot tett másodrendű állampolgárrá, amikor kimondta, csak a házasságon alapuló család méltó a védelemre – az élettársi kapcsolatban élők elfelejthetik a vasárnapi családi ebédet. Nincs papír, nincs család?!
De ez sem volt elég: a néhány hete állami támogatással megalakult Családtudományi Társaság már a hálószobánk ajtaját rúgta be. Követeli a házassági papírt, ha szerelmeskedni akarunk. Nincs papír, nincs szerelmeskedés?! Hogy van ez?
Nem is rejtik véka alá szándékaikat. Magánéletünkbe, legszemélyesebb döntéseinkbe próbálnak beavatkozni, középkori erkölcseiket kérik rajtunk, szabad magyar állampolgárokon számon. Láttunk már ilyen rendszereket a történelem során. Rövid életűek voltak, és én mondom nektek, ez is az lesz!
Elég volt abból, hogy az állam álszent ideológusai mondják meg nekünk, hogyan éljük! Az állam szálljon végre ki a magánéletünkből és kezelje felnőttként állampolgárait! Ne a papír döntse el, hogy család-e a család! Senki ne akarja előírni: kivel, mikor és hogyan essünk szerelembe, ne akarja előírni, kivel, mikor és hogyan alapítsunk családot!
Egy szabad Magyarországon az állam nem akar semmit előírni állampolgárainak, de segíti őket céljaik elérésében. Nem lenne helye a kirekesztésnek, megkülönböztetésnek, a rasszizmusnak és homofóbiának.
Mindenki félelem nélkül, szabadon élhetne, szerethetne és alapíthatna családot. Hát én azt mondom Nektek, barátaim: egy szabad Magyarországot!
fotó: Facebook
Összeállította: Hanzli Péter – frissmeleg.hu
BUDAPESTI RENDŐRÖKNEK TARTOTTUNK ELŐADÁST A GYŰLÖLET-BŰNCSELEKMÉNYEKRŐL
Huszonöt budapesti rendőrnek tartott előadást egyesületünk munkatársa a homofób és rasszista gyűlölet-bűncselekmények problémájáról és a rendőrségi fellépés lehetőségeiről.
A bűnmegelőzési területen dolgozó rendőrök rendszeres továbbképzésének témája ebben a hónapban a "Másság, tolerancia" volt. A képzés első felében a résztvevő rendőrök az ELTE egyik oktatója segítségével a társadalmi sokszínűség, előítéletek, esélyegyenlőség témáját feldolgozó játékokkal, foglalkozásokkal ismerkedtek meg, hogy ezeket beépíthessék a rendőrség által tartott iskolai foglalkozásokba.
A képzés második fele a gyűlölet-bűncselekményekkel foglalkozott. Az előadás során áttekintettük a gyűlölet-bűncselekmények fogalmát, típusait, a legjellemzőbb áldozati és elkövetői profilokat, a hazai és külföldi statisztikákat, illetve a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó hazai jogszabályokat. Ezután külön foglalkoztunk a gyűlölet-bűncselekmények nyomozására kifejlesztett kriminalisztikai technikákkal. Az előadás végén a rendőrség feladatait összegeztük, kitérve a gyűlölet-bűncselekmények jelentését segítő külföldi kampányokra, jó gyakorlatokra.
hatter.hu
Ékes Ilona: „Van kiút a melegbárból”
A korábban is homofób megjegyzéseiről elhíresült Ékes Ilona, fideszes parlamenti képviselő az egyik felszólalója volt a „Jogunkban áll Krisztus-követőnek lenni!” címmel a Keresztény Demokrata Fórum egyesület által, egyházi méltóságok és kormánypárti politikusok részvételével rendezett tanácskozásnak. Itt hangzott el a többségi sajtóban szinte elkallódó félmondat.
A hétvégi tanácskozásról túl sok híradás nem volt; legrészletesebben Czene Gábor foglalkozott vele a Népszabadságban Óvakodj a politikai kereszténységtől című cikkében (az írás az újság online változatában is elérhető). Felszólalt többek között Szalma Botond, az egyesület elnöke, Rétvári Bence KDNP-s államtitkár, a fideszes Gulyás Gergely, Bogárdi Szabó István református püspök, Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Fabiny Tamás evangélikus püspök és Ékes Ilona is.
Ékes szerint a kereszténységnek az a „harcos, radikális” megélése, amely a konferencia címében tetten érhető, konfliktusokhoz vezet, és nem a megbékéléshez. Elmondta, hogy sokat jelent számára az „imaháttér”, amely erőt ad az élet védelme érdekében, a prostitúció ellen folytatott küzdelméhez, valamint a nők, az anya- és bababarát szülészet támogatásához, vagy például ahhoz, hogy megmutathatta: „van kiút a melegbárból” – idézi a politikust a Népszabadság (a rövid megjegyzéssel valószínűleg ismét arra utalt, hogy a homoszexualitás megváltoztatható).
Ékes Ilonának nem ez volt az egyetlen homofób vagy legalábbis a melegeket korlátozni kívánó megnyilatkozása. Annak idején nem támogatta a bejegyzett élettársi kapcsolat létrehozását, s 2009-es második elfogadása után is arról nyilatkozott, hogy annak eltörlését fogják majd kezdeményezni (mindez szerencsére nem történt meg, igaz, jelenleg a családvédelmi törvény formájában a jogintézmény „kiherélése” zajlik). Akkor úgy fogalmazott: „Az azonos neműek élettársi kapcsolatát nem tekintjük családnak, és így nem tekintjük a családjogi jogvédelem tárgyának”.
2009 szeptemberében levélben kérte Tóth Gábor budapesti rendőrkapitányt, hogy tiltsák be a melegfelvonulást, mivel szerinte az nem csupán ellehetetleníti a belvárosi közlekedést, de „veszélyt jelent a közrendre, a közbiztonságra és a közerkölcsre is”. Mint akkor fogalmazott: „a melegfelvonulás alkalmas arra, hogy félelmet, visszatetszést keltsen és veszélyezteti a kiskorúak megfelelő erkölcsi fejlődését is”. Ékes a sajtótájékoztatóján azt is megfogalmazta, hogy szerinte a homoszexualitás „mentális sérülés”. Elmondta, hogy vannak pszichiáter és pszichoterapeuta ismerősei, akik készek közreműködni a melegek „gyógyításában”. Neveket nem árult el, mondván, hogy a szóban forgó szakemberek a befolyásos „homoszexuális lobbitól” tartva nem szeretnék felfedni kilétüket. A Fidesz a megnyilvánulást akkor magánvéleményként kezelte.
Az óvónő és szociális munkás végzettségű Ékes Ilona, aki 2006-ban, listán került be a parlamentbe, az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság tagja, a 2002 és 2010 között és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottság alelnöke, valamint a Nemzeti összetartozás bizottsága tagja. A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége elnöke is egyben.
fotó: mkogy.hu
Hanzli Péter – frissmeleg.hu
AZ LMBT EMBEREK MAGYARORSZÁGI HELYZETÉRŐL TÁJÉKOZÓDOTT A SVÉD NAGYKÖVET
Több magyar civil szervezet mellett egyesületünket is felkereste Karin Olofsdotter svéd nagykövetasszony, hogy a magyarországi emberi jogi helyzetről tájékozódjon.
Svédország, hasonlóan számos más országhoz, rendszeresen készít jelentéseket az emberi jogok helyzetéről a világ különböző országaiban. Az egyesületünkkel folytatott találkozó célja az volt, hogy a nagykövetasszony és munkatársai megismerkedjenek az LMBT közösség magyarországi helyzetével, az elmúlt időszak jogi és poltitikai fejleményeivel és azok hatásával.
A beszélgetés során egyesületünk beszámolt a kormányváltás óta bekövetkezett negatív jogszabályi változásokról, az új Alaptörvény és a családvédelmi törvény elfogadásáról, az LMBT emberek jogait tovább csorbító két új törvénytervezet, a Btk. és a Ptk. a vonatkozó rendelkezéseiről, az LMBT emberekkel szemben ellenséges politikai környezet kialakulásáról.
A jogi helyzet áttekintése mellett a nagykövetasszony kíváncsi volt az LMBT közösség mindennapi tapasztalataira is, hogy a jogszabályi változások milyen hatással vannak a magyarországi melegek hétköznapi életére.
A találkozó létrejötte jól mutatja, hogy az európai országok egyre komolyabb figyelmet fordítanak az LMBT emberek emberi jogainak érvényesülésére. Bízunk benne, hogy az ehhez hasonló kezdeményezések a magyar Kormány számára is egyértelművé teszik: a modern európai értékekkel összeegyeztethetlen a szexuális kisebbségek jogainak figyelmen kívül hagyása.
hatter.hu
Megváltoztatnák a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó szabályozást civil szervezetek
A gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó szabályozás átfogó reformját javasolta az új büntető törvénykönyv (Btk.) társadalmi vitájának keretében öt civil szervezet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak (KIM) eljuttatott közös véleményében. Az állásfoglalásról az Amnesty International Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatta közleményben csütörtökön az MTI-t.
Az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság a Melegekért, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, valamint a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint a jogszabálynak további védett csoportokat kellene megneveznie, és a bűncselekmények szélesebb körénél kellene büntetnie az előítéletes indítékot. Kritizálták a vitára bocsátott Btk.-tervezetnek azt a pontját is, amely megszüntetné a gyűlölet-bűncselekmények előkészületének büntethetőségét, ez - mint írták - "még a hatályos szabályozáshoz képest is visszalépés".
Javaslatot tettek továbbá a garázda jellegű gyűlölet-bűncselekmény meghatározásának javítására és arra, hogy az előítéletes indokból elkövetett bűncselekményeket általános jelleggel súlyosabban büntessék.
A civil szervezetek 2012 elején kezdték el a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó hazai szabályozás problémáit feltáró kutatásukat. Megosztották egymással a jogi szabályozással és annak alkalmazásával kapcsolatos tapasztalataikat, feldolgozták a rendelkezésre álló statisztikai adatokat, valamint áttekintették a nemzetközi ajánlásokat és a jó gyakorlatokat - olvasható a közleményben. Hozzátették: a héten írásban juttatták el javaslataikat a KIM-nek, ahol jelenleg tart az új Btk. kodifikációja.
Ivány Borbála, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa szerint Magyarországon nemzetközi összehasonlításban kevés esetben indul eljárás gyűlölet-bűncselekmények miatt, holott a rasszista, homofób, antiszemita támadások nagyon gyakoriak. Kutatásaik azt mutatják, hogy a hatóságok gyakran csak az enyhébb elbírálás alá eső garázdaság vagy testi sértés miatt indítanak eljárást - fűzte hozzá.
Udvari Márton, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda munkatársa szerint a probléma egy része abból származik, hogy a hatóságok nem alkalmazzák az ilyen esetekre vonatkozó tényállásokat, továbbá magával a jogszabállyal is komoly gondok vannak.
Jovánovics Eszter, a TASZ romaprogramjának vezetője kiemelte: gyakori, hogy a tulajdonos védett csoporthoz tartozása miatt annak vagyontárgyában tesznek kárt, az ilyen eseteket azonban a hatályos magyar jog nem kezeli gyűlölet-bűncselekményként.
A civilek szerint pontosítani kell a gyűlölet-bűncselekmények által védett csoportok körét is. Dombos Tamás, a Háttér Társaság a Melegekért munkatársa úgy fogalmazott a közleményben, hogy "a hatályos szabályozás egyszerre hiányos és túl tág: míg ma akár a focidrukkerek közötti összecsapások is gyűlölet-bűncselekménynek minősülnek, a jelenlegi jogszabály nem nevesíti a szexuális irányultság, nemi identitás vagy fogyatékosság szerinti csoportok védelmét".
Az Amnesty International Magyarország képviseletében Átol Dorottya azt emelte ki, hogy fontosnak tartották a nemzetközi ajánlások beépítését a javaslatukba. A probléma súlyát jelzi, hogy a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatban Magyarország több ajánlást kapott az ENSZ-től - közölte, hozzáfűzve: ezeket a kormány 2011 tavaszán elfogadta.
A büntetőkódex reformja lehetőség a kormánynak, hogy megkezdje vállalásai teljesítését és megoldja a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos jogalkotási és jogalkalmazási problémákat - hangsúlyozta Átol Dorottya.
forrás: MTI
frissmeleg.hu
Új szolgáltatás a Háttér honlapján: programajánló
A Háttér Társaság a Melegekért honlapján (www.hatter.hu) ismét elérhetővé tettük programajánlónkat, mely tartalmazza a magyarországi LMBT-szervezetek, csoportok programjait, meleg témájú kulturális és közösségi rendezvényeket és – későbbiekben – az LMBT témájú tévéműsorok adatbázisát is, naptár formátumban.
Minden program esetében megtaláljátok annak pontos időpontját, helyszínét, a program szöveges leírását, programsorozat esetén a programsorozat ismertetését, és ha elérhető, a program plakátját is.
Hogy biztosan ne maradj le egyetlen eseményről sem, lehetőséged van a programot közvetlenül hozzáadnod saját Google-naptáradhoz. Ehhez nem kell mást tenned, mint a program címe alatti mező jobb oldalán található Hozzáadás a Google Naptárhoz ikonra kattintani. A teljes programnaptárra is feliratkozhatsz a Google Naptár vagy más naptárprogram segítségével, ha a programnaptár oldalon az Exportálás gombra kattintasz.
A programajánló elérhető a www.hatter.hu/programnaptar oldalon.
Ha úgy gondolod, hogy vannak olyan programjaitok, melyek érdekelhetnék a hazai LMBT közösséget, azokat közvetlenül elküldhetitek nekünk a programajanlo@hatter.hu címre.
Egyben keresünk olyan önkénteseket, akik vállalnák LMBT témájú televíziós és moziműsorok, színházi programok feldolgozását honlapunk programajánlója számára. A jelentkezéseket ahatter@hatter.hu címre várjuk.
hatter.hu
RÉSZLETES JAVASLATOK A GYŰLÖLET-BŰNCSELEKMÉNYEK SZABÁLYOZÁSÁRA
Az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság a Melegekért, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, valamint a Társaság a Szabadságjogokért az új Btk. társadalmi vitája keretében részletes javaslatokat készített a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó szabályozás reformjára. A szervezetek többek között a szexuális irányultság és nemi identitás nevesítését kérik a jogalkotótól.
Az öt civil szervezet a Büntető Törvénykönyv újrakodifikációjára való tekintettel civil platformot alakított, amelynek keretében összegyűjtötték a gyűlölet-bűncselekményekre vonatkozó jogi szabályozással és annak alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatait, kutatómunkát végeztek a rendelkezésre álló statisztikai adatok és nemzetközi ajánlások, gyakorlatok rendszerezése érdekében.
2012. január 31-én levelet küldtünk a közigazgatási és igazságügyi miniszternek, amelyben a minisztériumi szakemberekkel való személyes egyeztetés biztosítását kértük. A megbeszélésre 2012. február 23-án került sor. A civil szervezetek most részletes javaslataikat írásbeli formában is eljuttatták a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak.
A javaslatok között szerepel a szexuális irányultság és nemi identitás nevesítése a gyűlölet-bűncselekmények tényállásában, az előítéletes indokból elkövetett rongálás és zaklatás megfelelő minősítésének bevezetése és a gyűlölet-bűncselekmények előkészületének büntethetővé tétele.
hatter.hu
Külföld:
Kylie Minogue is támogatta a házassági egyenlőséget – a sydney-i Mardi Gras-n
A melegek körében is népszerű énekesnő, Kylie Minogue volt a védnöke az idén március 4-én, 35. alkalommal megrendezett sdyney-i melegfelvonulásnak, az ún. Mardi Gras-nak. A karneváli meneten becslések szerint több mint 30 ezren vettek részt – annak ellenére, hogy heves esőzés fogadta a felvonulókat. A központi téma idén is a házassági egyenlőség volt. VIDEÓKKAL
A kontinens legjelentősebb melegfelvonulása, a Mardi Gras 2012-ben immár 35. alkalommal került megrendezésre. A Daily Telegraph jelentése szerint több mint 30 ezren vettek részt a jubileumi rendezvényen – az esős idő ellenére. „Az eső csak fokozta az izgalmakat a tömegben, és lehűtötte a forró fejeket” – viccelődött egy „Born Gay” feliratú pólóban látható felvonuló.
Az idei Mardi Gras központi témája a házassági egyenlőség volt – pontosabban annak ausztráliai legalizálása. Bár az ausztrál közvélemény többsége támogatja a házassági egyenlőséget, a politikai pártok megosztottak a kérdésben. Az egyik kormánypárt, a szocialisták decemberi kongresszusukon többségükben támogatásukról biztosították a házasságot megnyitó liberális kezdeményezést, azt azonban ellenzi Julia Gillard miniszterelnök (lásd minderről korábbi híradásunkat).
A felvonulás Nagymarsallja idén Kylie Minogue énekesnő volt (éppen most ünnepli zenei pályafutása 25. évfordulóját), aki részvételével és nyilatkozataival egyértelműen támogatta a melegek házasságát. „Természetesen úgy gondolom, hogy a melegházasságot legalizálni kellene. Remélem, hogy minden akadályt le fogunk győzni hamarosan” – nyilatkozta a melegikon.
A Mardi Gras a világ egyik legrégibb melegfelvonulásának számít, mely egybeforrt a télbúcsúztató karneválok hagyományával is. Az elnevezés is erre utal: a világ számos országában hívják így a télbúcsúztató karneválokat. A Mardi Gras-t minden március első szombatján rendezik meg (a húshagyó keddhez közel), 1979 óta. Az első – még nem engedélyezett – rendezvényre kb. 500 fő részvételével került sor, 1978. június 24-én, emlékezve a Stonewall-lázadásra, s tiltakozva a melegek elleni diszkrimináció minden formája, a rendőri zaklatások és a melegellenes törvények ellen. Az 1978-as tiltakozást 1979-ben követte az első hivatalos Mardi Gras, s ez is elsősorban emberi jogi tüntetésnek számított, immár közel 3000 résztvevővel.
A Mardi Gras 1980-ban elmaradt, egy évvel később azonban ismét megrendezték, ekkor már február végére időzítve azt (mindez a déli féltekén a nyár végének számít). A Mardi Gras-n minden évben egyre több ember vett részt: több ezer fő, több mint száz feldíszített, karneváli kocsi, s a nézők száma az évek során még nagyobb mértékben emelkedett (1987-ben például a becslések szerint 100 ezer fő nézte végig a felvonulást).
A meneten – mely 1,7 kilométer hosszan kígyózik az Oxford Streettől az Anzac Parade-ig – számos szervezet és csoport részt szokott venni: több meleg és leszbikus szervezet, az Amnesty International Ausztrália, Sydney város önkormányzata, az Ausztrál Házassági Egyenlőség mozgalom vagy a DNA melegmagazin.
A Mardi Gras-t – általában – mindig egy Nagymarsall vezeti. Ezt a címet – Kylie Minogue előtt – kiérdemelte már Rupert Everett színész (2007), Margaret Cho komikus (2008), Matthew Mitcham olimpiai bajnok úszó (2009) és Amanda Lepore transznemű modell (2010) is, tavaly pedig, egyetlen Nagymarsall helyett nyolc védnök volt, többek között Lily Tomlin színésznő és Peter Thatchell bit melegaktivista.
A felvonulást mára már (1991 óta) gazdag fesztivál-program egészíti ki: filmvetítésekkel, beszélgetésekkel és bulikkal együtt.
A karneválról és a fesztiválról bővebb információk olvashatók a Mardi Grashonlapján!
A 2011-es Mardi Gras-ról szóló híradásunkat ITT olvashatod!
fotók: heraldsun.com.au; 2dayfm.com.au; blog.arguscarhire.com; dailytelegraph.com.au
frissmelege.hu - Hanzli Péter
ELISMERTE AZ OLASZ LEGFELSŐBB BÍRÓSÁG A MELEGEK CSALÁDHOZ VALÓ JOGÁT
Elismerte az olasz legfelsőbb bíróság a meleg párok "családi élethez" való jogát, és a jogukat ahhoz, hogy "bizonyos esetekben" a heteroszexuális házaspárokéval azonos jogokra tartsanak igényt. A bíróság ugyanakkor megtagadta a melegektől a házassághoz való jogot, és azt is, hogy külföldön létrejött házasságukat Olaszországban törvényesnek ismerjék el.
A semmítőszék egy latinai (Róma környéki) meleg pár ügyében mondta ki csütörtökön az utolsó szót. A két meleg férfi 2002-ben Hollandiában házasságot kötött, majd a frigynek az olasz hatóságok általi elismerését kérte, de a városi tanács ezt elutasította, és a bíróságok sem adtak nekik igazat.
Egyelőre nagy kérdés, hogyan szereznek érvényt a legfelsőbb bíróság történelmi fordulatot jelentő ítéletének a katolikus egyház (Vatikán) vétója alatt élő Olaszországban. Melegszervezetek abban reménykednek, hogy az Európai Unió parlamentje kényszeríti rá Itáliát a bejegyzett élettársi kapcsolat törvényesítésére.
A Romano Prodi vezette balközép kormány már 2006-ban megpróbálkozott a bejegyzett élettársi kapcsolat elismertetésével, de a terv elbukott klerikális körök aknamunkáján.
Hatter.hu
Távozik az anglikán egyház vallási vezetője
Távozik tisztségéből az idei év végén Rowan Williams, Canterbury érseke, a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió legfőbb vallási méltósága.
A 61 esztendős Williams érsek, aki éppen tíz éve áll az anglikán egyház élén, pénteken jelentette be, hogy decemberben lemond, és erről már értesítette II. Erzsébet királynőt.
A brit uralkodó az anglikán egyház főkormányzója, és így az ő felelősségi körébe tartozik Williams utódjának kiválasztása a brit miniszterelnök javaslata alapján. A kormányfőnek egy külön egyházi jelölőbizottság tesz javaslatot arra, hogy kinek a nevét terjessze jóváhagyásra az uralkodó elé.
Rowan Willams, Canterbury 104. - egyben első walesi - érseke pénteki londoni kommentárok szerint mindenekelőtt az anglikán világuniót a homoszexuális papok, illetve a női püspökök beiktatása ügyében jó ideje szaggató belső vita miatt döntött a távozás mellett.
MTI – pinkvanilla.hu
NEMZETI KONZULTÁCIÓ KEZDŐDÖTT A MELEGHÁZASSÁGRÓL NAGY-BRITANNIÁBAN
"Nemzeti konzultációt" kezdett a melegházasságról a konzervatív-liberális brit kormány csütörtökön, de már előre leszögezte, hogy a kérdés nem az, engedélyezni fogják-e a polgári esküvőt az azonos nemű pároknak, hanem az, hogy miként. A konzultáció keretében az egyházak és más társadalmi csoportok, magánszemélyek három hónapot kapnak arra, hogy előadják a melegházasság legalizálásával szembeni kifogásaikat. Francis Maude, a miniszterelnöki hivatal vezetője arra figyelmeztette a konzervatívokat, hogy elfordulnak tőlük a választók, ha megpróbálják visszaforgatni az idő kerekét.
Lynne Featherstone liberális-demokrata esélyegyenlőségi miniszter a konzultációt megnyitva leszögezte, hogy a tervet ért heves egyházi támadások ellenére mit sem változott a kormány terve arra, hogy 2015-re engedélyezze azonos nemű párok polgári esküvőjét. "Nem lesz semmiféle kifarolás az ügyében" - jelentette ki.
A tervek szerint az egyházakat és más vallási intézményeket nem köteleznék arra, hogy megváltoztassák a házassággal kapcsolatos saját szabályaikat. Nagy-Britanniában már amúgy is kétszer annyian kötnek világi esküvőt, mint egyházit. A kormány terve engedélyezné azt is, hogy érvényes maradjon egy már megkötött házasság még akkor, ha felek egyike megváltoztatja a nemét.
A Coalition for Marriage már 210 ezer online aláírást gyűjtött össze a melegházasság legalizálása ellen, köztük egyházi vezetőkét és parlameni képviselőkét. A szervezet csütörtökön az országos napilapokban közzétett egészoldalas hirdetésekben utasította el a tervet. Colin Hart kampányigazgató azzal vádolta a kormányt, hogy nemcsak a házasság fogalmát forgatja ki, hanem a konzultációét is, hiszen olyan kérdésről nyit vitát, amely már el van döntve.
Lynne Featherstone azonban kijelentette: "Úgy hiszem, hogy ha egy pár szereti egymást és egy életre el akarja köteleni magát egymás mellett, lehetőséget kell adni nekik a polgári esküvőre, bármilyen is legyen a nemük".
Friss felmérések szerint a brit közvélemény 45 százalékba támogatja a melegházasság legalizálását, és 36 százaléka utasítja el.
Francis Maude, a miniszterelnöki hivatalt miniszteri rangban vezető konzervatív politikus arra figyelmeztette saját pártját, hogy szalonképtelennek fogják tartani a választások alkalmával, ha maradi magatartást tanúsít társadalmi kérdésekben. "A Konzervatív Párt mindig csak a kárát látja annak, ha megpróbálja visszaforgatni az idő kerekét egy képzeletbeli aranykorba" - jelentette ki egy beszédében.
"Nem politizálhatunk úgy, hogy egy rózsaszínűre festett visszapillantó-tükörben szemléljük a világot. Ha maradinak látszó magatartást tanúsítunk társadalmi kérdésekben, elfogadhatatlannak és megválaszthatatlannak tűnünk fel a közvélemény szemében" - hangoztatta Maude, akinek fivére AIDS-ben halt meg.
Hozzátette: a konzervatívoknak nem szabad arrogánsan azt feltételezniük, hogy mindig ők tudják, mi a legjobb, és a társadalmat hozzáigazítaniuk a saját elvárásaikhoz, hanem nekik kell alkalmazkodniuk a változó társadalmi normákhoz. "Ahhoz, hogy évszázadokon át fennmaradjon és sikeres legyen, a Konzervatív Pártnak szakadatlanul modernizálódnia és fejlődnie kellett. Amikor ezt elmulasztottuk megtenni, a választópolgárok joggal megbüntettek bennünket" - fejtegette.
A konzervatív politikuséhoz hasonló progresszív nézeteket vallanak a melegházasság kérdésében egyes vezető anglikán személyiségek is.
Richard Harris volt oxfordi püspök, Pentregarth lordja hevesen ostorozta az anglikán egyházat, amiért a meleg fogadtatás helyett eleinte ellenezte, és később is csak fogcsikorgatva fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatot, amelyet szerinte "még mindig nem késő megáldani".
Az egyházak csak magukat hibáztathatják jelenlegi kínos helyzetükért, amelyben azzal kerülte szembe, hogy jelenősen átírják a házassági törvényt. "Ahelyett, hogy először ellenezték, és később is csak fogcsikorgatva fogadták el a bejegyzett élettársi kapcsolatot, kezdettől fogva melegen üdvözölniük kellett volna és azonnal esketési és áldási templomi ceremóniákat kellett volna kínálniuk. Ezt még most sem késő megtenni" - mondta.
Nem érti a melegházasság körüli "hűhót" a London jelképének számító Szent Pál-székesegyház új esperese, David Ison sem, aki bevallotta, hogy még bradfordi esperesként templomi szertartásokat celebrált bejegyzett élettársak számára, noha az Angol Egyház tiltja a homoszexuális párkapcsolatok formális megáldását.
Az 57 éves lelkész szerint mindenki előtt meg kell nyitni a házasság intézményét, amelyet amúgy is jobb lenne "keresztény házasságnak" nevezni heteroszexuális vagy homoszexuális házasság helyett. Ison kritizálta, hogy egyháza túlságosan megszállottja a nemiségnek, és szerinte az egyházaknak alkalmazkodniuk kellene a realitásokhoz.
David Ison katedrálisában tartották 1981-ben Károly herceg és Diana Spencer esküvőjét tartották, és itt van eltemetve Horatio Nelson admirális és Wellington herceg.
Az esperes szerint egyházának áldásban kellene részesítenie minden stabil párkapcsolatot, függetlenül attól, hogy azt azonos vagy eltérű nemű párokból áll-e. "Engem bátorít, hogy oly sok meleg személy akarja magáévá tenni a házasság erényeit. Házasság mellett elkötelezett keresztényként nagyon jó dolognak tartom, ha keresztény melegek a hűség e modelljét akarják követni egy olyan kultúrában, amely a történelem folyamán oly sokszor szólt a promiszkuitásról" - mondta egy interjúban, amelyet The Times című lapnak adott.
Ison, a négygyermekes családapa azt vallja, hogy a házasság nem az egyház tulajdona, meleg pároknak is engedélyezni kell az örökbefogadást, és úgy látja, hogy az egyes papok által használt nyelvezet eltaszítja a homoszexuálisokat az egyháztól. Utalt arra, hogy a formális tilalom ellenére ő továbbra is szertartásokat fog tartani és imádkozni fog katedrálisában a meleg párokért. Szerinte az egyháznak mindig is voltak meleg püspökei, és meg kell tanulni nyíltan együttélni a realitásokkal.
Hatter.hu
Brit politikus: "az emberek dolga eldönteni, hogy kivel kötnek házasságot"
Az emberekre kell bízni annak eldöntését, hogy kivel kötnek házasságot - írta szombaton megjelent cikkében a brit kormány esélyegyenlőségi államtitkára, aki hitet tett az azonos neműek házasságának egyenjogúsítását célzó kormányzati tervek megvalósítása mellett.
Lynne Featherstone, aki a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció kisebbik pártját, a Liberális Demokratákat képviseli a kabinetben, a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív napilap által közölt írásában annak a véleményének ad hangot, hogy a házasság "nem az állam és nem az egyház tulajdona ... hanem az embereké".
A lap felvezető kommentárja szerint a politikus ezzel figyelmeztette az egyházakat: nincs kizárólagos joguk annak eldöntésére, hogy ki kivel köthet házasságot.
A jelenleg hatályos brit családjogi törvény alapján a homoszexuális párok úgynevezett "polgári partneri viszonyra" léphetnek egymással. Ehhez hivatalos ceremónia keretében megkötött egyezségre van szükség. A polgári partneri viszonyra lépő azonos nemű párokat a törvény egymás hozzátartozóinak ismeri el, de a viszonyt a jogszabály hivatalosan nem nevezi házasságnak.
A konzervatív-liberális brit kormány azonban a brit házassági törvény reformját tervezi. A tervbe vett módosítás - amelyről a jövő hónapban kezdődik társadalmi konzultáció - megszüntetné azt a jelenleg érvényes jogi definíciót, amely a házasságot férfi és nő kapcsolataként határozza meg, és házasságnak ismerné el az azonos neműek frigyét is.
A reformot ugyanakkor sokan ellenzik. Lord Carey, Canterbury volt érseke, az anglikán egyház korábbi legfőbb vallási méltósága nemrégiben kijelentette, hogy az azonos neműek házasságának törvényesítése "kulturális és teológiai vandalizmussal" érne fel.
Lynne Featherstone esélyegyenlőségi államtitkár szombati cikkében leszögezte: a kormány tudja, hogy "egyes vallási csoportok milyen erőteljes érzelmeket táplálnak" a kérdéssel kapcsolatban, éppen ezért kívánja meghallgatni véleményüket, és együttműködésre törekszik velük.
A liberális politikus szerint ugyanakkor a kormánynak "egy sor más véleményre is figyelemmel kell lennie". Lynne Featherstone szerint "nem a melegjogok és a vallásos hit közötti csatáról, hanem a családi, társadalmi és egyéni szabadságjogok alapvető elvéről van szó". Az államtitkár azt írta: meggyőződése, hogy ha két ember szereti egymást és együtt kívánja leélni életét, akkor meg kell adni nekik a polgári házasság lehetőségét, "akár melegek, akár nem".
A politikus egyenes utalást tett arra, hogy a brit kormány nem akarja az egyházakat azonos neműek összeadására kényszeríteni. "Egyszer és mindenkorra szeretném tisztázni: az egyházi házasságkötés (rendjén) nem változtatunk" - írta.
Lynne Featherstone felteszi ugyanakkor azt a kérdést is, hogy miért kellene megtagadni a házasságkötés rítusát olyan homoszexuális vagy leszbikus emberektől, akik fel akarják mutatni egymás iránti elkötelezettségüket, és ezt meg akarják osztani családjukkal és barátaikkal.
"Büszkének kell lennünk azokra, akik szeretik egymást, és arra a társadalomra, amely szerelmüket egyenlőnek ismeri el" - áll a brit politikus szombati írásában.
forrás: MTI
frissmeleg.hu
BŐVÍTENÉ A MELEG PÁROK ÖRÖKBEFOGADÁSI JOGÁT A SVÁJCI PARLAMENT
Engedélyezné a meleg párok számára egymás biológiai gyermekének örökbefogadását a svájci parlament kantonokat tömörítő háza, az úgynevezett Államtanács. A testület 21:19 arányban szavazta meg szerdán az erről szóló indítványt. Ha a parlament másik, közvetlenül választott háza is megszavazza a javaslatot, a kormány kénytelen lesz módosítani a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt. Az államtanácsi jóváhagyással sikerrel vette az első akadályt a meleg párok örökbefogadási jogainak bővítését célzó kezdeményezés.
Az indítvány támogatói utaltak a társadalmi valóságra, arra, hogy a gyermekek többsége immár nem hagyományos házasságban nő fel, és hangsúlyozták, hogy az örökbefogadás engedélyezése a gyermekek érdekeit szolgálja. A liberális FDP képviselője szerint kizárólagos kritérium lenne a gyermek érdeke, amelyet esetről-esetre vizsgálnának meg, és nincs ok arra, hogy eleve, elvi alapon megtagadják azonos nemű pároktól az örökbefogadás jogát.
A beadvány ellenzői sem vitatták, hogy a jelenlegi szabályozás egyenlőtlenül kezeli a homoszexuálisokat, de azzal érveltek, hogy "szándékolt egyenlőtlenségről" van szó. A Keresztény Néppárt képviselője azt mondta, nem vitatja, hogy a melegek is ugyanúgy képesek törődni a gyerekekkel, mint a heteroszexuálisok, de szerinte a bejegyzett élettársi kapcsolat teljes egyenjogúsítása a házasság fogalmának "lopakodó kiüresítését" jelentené. Konzervatív politikusok bevallottan attól is tartanak, hogy az örökbefogadás legalizálása után engedélyezhetik a művi megtermékenyítést is az azonos nemű pároknak.
A berni kormány (szövetségi tanács) nem támogatja az örökbefogadás intézményének korlátlan megnyitását a homoszexuális párok előtt, arra hivatkozva, hogy annak még nincs meg a társadalmi támogatottsága, de a kormány is megengedné a "mostohagyerek-adoptálást". - A jelenlegi helyzet nem kielégítő - mondta a szerdai vitában Simonetta Sommaruga igazságügy-miniszter, rámutatva, hogy míg egyedülállók szexuális irányultságuktól függetlenül örökbefogadhatnak gyermeket, addig heteroszexuális élettársak vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő meleg párok nem tehetik meg ugyanezt.
A Swissinfo.ch internetes portál szerint a múlt év végéig 10 ezer ember létesített bejegyzett élettársi kapcsolatot Svájcban, a Pink Cross svájci meleg ernyőszervezet becslése szerint az országban 30 ezer gyermek nevelkedik szivárványcsaládokban (más becslések szerint 6 ezer). A Pink Cross szerint a bejegyzett élettársi kapcsolat elismerése segítette a melegek társadalmi elfogadását.
Hatter.hu
Az európai Parlament elítélte a homofób orosz törvényeket
Az Európai Parlament február 16-án elfogadta állásfoglalását Oroszországgal kapcsolatban. A március 4-i elnökválasztás elé időzített dokumentum 15. pontja elítéli azon, régiós szintű törvényeket, melyek – korlátozván a szólásszabadságot – a gyermekek védelmére hivatkozva tiltják a homoszexualitás „propagálását”.
Az Európai Parlament február 16-án, csütörtökön elfogadta Oroszországgal kapcsolatos állásfoglalását. A dokumentum több mindennel is foglalkozik, ám azon belül külön pontot foglalnak el az LMBT kérdések. A 15. pont elítéli a szentpétervári, rjazanyi, kosztromai és arhangelszki jogszabályokat, melyek megtiltják a homoszexualitás „propagálását”, ugyanis azok ellentétesek az Európai Emberi Jogi Egyezménnyel. Az állásfoglalás felszólítja az orosz hatóságokat, hogy azonnali hatállyal vonják vissza jelen, az LMBT kisebbség szólásszabadságát korlátozó jogszabályokat.
A helyi szintű törvények, azon kívül, hogy súlyosan diszkriminatívak, jelentős anyagi fenyegetést is jelentenek. A szentpétervári jogszabály például magánszemélyek esetében 5000, tisztviselők esetében 50.000, jogi személyiségek esetében pedig 500.000 rubel értékben büntetné, ha valaki terjeszti a homoszexualitással és a pedofíliával kapcsolatos információkat, melyek „képesek ártani a kiskorúak egészségügyi, erkölcsi és lelki fejlődésének”, valamint „torzított képet” mutatnak a „hagyományos és nem hagyományos házasság társadalmi egyenértékűségéről”.
A Kommerszant napilap hamar kommentálta is az állásfoglalást: szerintük az nem fog jelentős hatást gyakorolni a döntéshozókra. Többek között azért, mert a külpolitikai állásfoglalásnak csak politikai súlya van, kényszerítő ereje nincsen. Oroszország nem is tagja az Európai Uniónak, így az Európai Parlamentnek tényleg csak ajánlása lehet a közösségen kívüli országoknak. Az újság hivatkozik Andrej Klimovra, a Duma Külügyi Bizottsága tagjára, aki szerint mindez „csak egy papír”. Korábban, még az első szentpétervári törvény elfogadása után, decemberben pedig Dmitrij Medvegyev miniszterelnök fogalmazott úgy, hogy Strasbourg neki „nem jelent semmit”.
fotó: stoprussia.org
Hanzli Péter – frissmeleg.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése